UrbanE.T. III

SONY DSC

Tretie pokračovanie projektu UrbanE.T. sa nechalo inšpirovať Kollerovou fiktívnou galériou.
Práca vychádza zo súčasnosti, tak ako Kollerov projekt reflektoval spoločenskú situáciu normalizačných 70tych a zač.-80tych rokov, tak my sa dnes nachádzame v dobe, nazvime ju, bulvárneho kapitalizmu. Odcitujem časť textu z knihy D. Grúňa Galéria Ganku, kde píše, že Kollerova práca je výsledok:,, hlbokej skepsy k mediálnym reprezentáciám a uplatňovaní základných princípov hry s týmito reprezentáciami.” Paralela medzi UrbanE.T. a Galériou Ganku je v informáciách a médiách. M. Šimečka v knihe Obnovenia Poriadku píše :,, informácie sú neuralgickým bodom reálneho socializmu, celý organizmus socialistickej spoločnosti poplašne reaguje na každú neusmernenú informáciu, ihneď ju obklopí dohadmi a prijíma ju ako signál poruchy v totálnom riadení. Táto citlivosť sa vypestovala rokmi návyku na čítanie novín, počúvanie rozhlasu a televízie. Už nezvyčajná fotografia, úprava správy, absencia bežnej frázy na obvyklom mieste často vyvolá lavínu špekulácií.” To isté sa deje aj dnes, či to už nazveme v bielom, čiernom alebo ružovom. Treba podliezť hranicu bulvárnosti na prekročenie prahu šíriteľnosti. Dnes máme servírovanú iba realitu, zaručenú pravdu. Sme ukotvení vo všeobecne upevnených pravidlách pravdy. Škrupinka faktov, ktorá je nám servírovaná sa nesnaží ukazovať pravdu, pracuje iba s bulvárnym charakterom informácie. Taký súčasný šokianizmus. Informácie sa nevyužívajú na informovanie, ale propagandu a zaplnenie nudy. Sú rovnako prázdne ako usporiadané informácie v socializme. Kollerove vysielané informácie by nezodpovedali socialistickým normám, boli vysielane iba fiktívne, t.j. boli neviditeľné a teda neškodné. Ako píše A.L. Barabasi vo svojej knihe V pavučine sieti, ktorá sa venuje fenoménu internet, informácie na internete sú neviditeľné pokiaľ nie sme prepojení s centrom, centrum je bod, uzol, s veľkým počtom spojení, kliknutí,, t.j. je bulvárny.

Problém vidieť a byť videný v temnote socializmu sa mení na vyskočiť vyššie a šteknúť hlasnejšie v bulvárnom kapitalizme.

tu je link na spravodajské ohlasy projektu Urban E.T. III http://www.teraz.sk/regiony/ufo-vysoke-tatry-sochy/102933-clanok.html
na linku ktorý prikladám, je ľahko ilustrovateľné ako všetky tie správy mohli byť krásne vystavané do príbehu o ufóncoch, ktorí práve pristáli v Tatrách.

Ešte jedna vrstva projektu je v strachu , aby sa nezopakovala spoločensko-politická situácia, kedy kvalitné a slobodné galérie museli vznikať iba v hlavách umelcov. Na projekte som začal pracovať v lete 2014, kedy vrcholila mediálna vojna o konflikte na Ukrajine.

každá figúra 152x49x62cm
PUR pena, železná konštrukcia
2014